Niskie kwiaty do ogrodu to znakomity pomysł na uzupełnienie wystroju posesji. Dzięki niewielkim rozmiarom można zasadzić je w miejscach mniej dostępnych, a także wzdłuż ścieżek, alejek i chodników. Różnorodność gatunkowa umożliwia dobór takich, które najlepiej wpiszą się w upodobania domowników, rodzaj gleby czy stanowisko. Polecamy najpiękniejsze, naszym zdaniem, niskie kwiaty do ogrodu.
Najpiękniejsze niskie kwiaty do ogrodu
1. Floks szydlasty G.F. Wilson
Łatwa w uprawie, wytrzymała bylina okrywowa, która rośnie na wysokość zaledwie 10 cm. Wyróżnia się szybkim wzrostem, a największą jej zaletą są drobne, liliowe kwiatuszki, którymi obsypuje się wiosną. Dzięki rozłożystemu pokrojowi i zimozielonym, gęstym liściom stanie się efektowną i bardzo dekoracyjną ozdobą posesji.
Floks szydlasty G.F. Wilson preferuje słoneczne stanowiska i umiarkowanie żyzną glebę. Ze względu na wysoką wytrzymałość i odporność na mniej korzystne warunki, jest doskonałą propozycją do ogródków skalnych i na pochyłe skarpy, gdzie błyskawicznie tworzy piękne, barwne poduchy.
2. Sasanka fioletowa
Wdzięczna, ozdobna roślina, o rozetowo-kępiastym pokroju, łatwa w uprawie. Idealny wybór na skalniaki, wrzosowiska i rabaty. Nie wymaga częstego podlewania, bez trudu zniesie chwilowe niedobory wody. Przyjmie się nawet w niezbyt żyznej glebie, a najlepiej, by miejsce pod uprawę sasanki fioletowej było suche i bardzo dobrze nasłonecznione.
Rośnie na wysokość do 25 cm, a na przełomie kwietnia i maja pojawiają się na roślinie efektowne, fioletowe kwiatostany. Ze względu na termin kwitnienia, doskonale komponuje się z wiosennymi kwiatami cebulowymi. Po przekwitnięciu jej ozdobą są natomiast puszyste owocniki.
3. Ubiorek wieczniezielony
Zimozielona bylina o płożącym pokroju i skórzastych liściach. Atutem rośliny są jej białe, gęste kwiaty, tworzące dekoracyjny, ozdobny dywan, które pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Świetna na skalniak, obwódki rabat oraz jako uzupełnienie wyższych gatunków kwitnących w ogrodzie.
Ubiorek wieczniezielony osiąga do 30 cm wysokości. Najlepiej czuje się w podłożu przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym i lekko zasadowym. Stanowisko pod uprawę byliny powinno być słoneczne i zaciszne. Po zakończonym kwitnieniu dobrze go przyciąć o 1/3 by zachować zwarty, gęsty pokrój.
4. Kocimiętka Faassena
Polecana do ogrodów ciepłych i nasłonecznionych jako znakomita alternatywa dla lawendy, znacznie lepiej znosząca nasze zimy. Roślina preferuje suche lub średnio wilgotne podłoże. Doskonale prezentuje się sadzona w większych skupiskach, po kilkanaście sztuk, dzięki czemu efektowne się rozrasta, tworząc bujne kępy wysokości do 30 cm.
Kwitnie od maja do lipca fioletowymi, drobnymi kwiatami. Przycięcie pędów po pierwszym kwitnieniu pobudzi roślinę do rozwoju, w efekcie czego może zakwitnąć po raz drugi we wrześniu. Zapach liści kocimiętki działa pozytywnie na koty i odstrasza komary. Rewelacyjnie prosta w uprawie i rozmnażaniu (przez podział kęp).
5. Dziurawiec wielolistny Grandiflorum
Ciekawa bylina do uprawy gruntowej oraz doniczkowej. Charakteryzuje się naturalnie kulistym, zwartym pokrojem oraz uroczymi, żółtymi kwiatuszkami o urzekających, długich pręcikach. Rośnie na wysokość do 30 cm, a kwitnie całe lato.
Ziemia pod uprawę dziurawca powinna być średnio żyzna i umiarkowanie wilgotna, optymalnie przepuszczalna, gdyż dziurawiec źle reaguje na zastoje wody. Najlepsze będzie stanowisko ciepłe i słoneczne. Dla zachowania ładnego wyglądu, wczesną wiosną należy przyciąć go o połowę. Roślina świetnie czuje się między kamieniami na skalniaku.
Zainteresowały Cię niskie kwiaty do ogrodu? Koniecznie zerknij na ofertę internetowego sklepu ogrodniczego Florexpol, gdzie znajdziesz wiele ciekawych i nietypowych gatunków.