teraso.pl

Blog tematyczny o budownictwie, domu, nieruchomościach, ogrodzie.

taras z kompozytu
Dom Ogród

Warto spróbować zbudować taras z kompozytu

Coraz częściej do budowy tarasu wykorzystuje się deski kompozytowe zamiast desek drewnianych. Tego typu deski są coraz bardziej popularne, a to za przyczyną tego, że są tańsze i bardziej trwałe. Ponadto budowa tarasu z kompozytu tylko wydaje się trudnym zadaniem. Prace z nimi wcale nie są złożone, a efekt końcowy może być zachwycający.

Czym jest kompozyt?

Kompozyt to mieszanina drzewnej mączki z PCV ,czyli z polichlorkiem winylu. Wiadomo jest, że w tym układzie znajduje się około 30% do 50% domieszki drewna. Tak przygotowane panele w dotyku i strukturze przypominają drewno, natomiast domieszka PCV daje im odporność na wilgoć oraz zapewnia im znaczną trwałość. Dzisiaj u producentów zakupić można cały taras z kompozytu, czyli razem z panelami oferowane są legary, maskownice, stalowe łączniki i listwy pozwalające na łatwy montaż.
Taki system tarasowy pozwala na samodzielne zainstalowanie tarasu, według załączonej instrukcji.
Taras z kompozytu warto jest zbudować samemu, ponieważ nie jest to trudne i szkoda jest ponosić jeszcze koszty opłaty za pracę ekipy budowlanej. Ponadto bardzo dużą satysfakcją i przyjemnością będzie chodzenie po tarasie wykonanym samodzielnie.

Jak budować taras z kompozytu?

Wylewka betonowa pod deski kompozytowe powinna być równa, ponieważ to na niej bezpośrednio kładzie się legary. Dobrze jest, gdy ma ona lekki spadek, wtedy woda nie będzie zalegać na tarasie a bezpośrednio spływać po nim. Na legarach układa się deski kompozytowe, które najczęściej przypominają stare deski wykonane z orientalnego drewna. Taka deska w środku jest pusta, ma około 2, 4, 5 lub 6 metrów długości. Taras powinien wyglądać jakby był wyłożony prawdziwymi, drewnianymi deskami, dlatego producenci proponują listwy maskujące, które nakłada się na zakończenia desek wieńczących powierzchnię tarasu.

Wyłożenie tarasu deskami kompozytowymi nie oznacza, że stworzyliśmy taras trwały, o który nie trzeba dbać. Co prawda takie deski nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń i żadnych impregnacji, jednak trzeba uważać podczas grillowania, ponieważ zbyt gorąca temperatura może je uszkodzić. Tak samo mogą zostać porysowane przez przesuwanie mebli. Dobrze jest też zwrócić uwagę na gatunek kupowanych desek ponieważ nie wszystkie są równie odporne na promieniowanie UV czy też na różnego rodzaju ślady po zaciekach.

Kiedy można napotkać na trudności?

Deski kompozytowe najłatwiej układa się na prostej i gładkiej powierzchni. Problemy zaczynają się wtedy kiedy napotykamy na różnego rodzaju nierówności, zwężenia, kiedy musimy deskę przyciąć, żeby odpowiednio ją dopasować. Jednak kłopoty są po to, by można je rozwiązywać. Instalowanie desek kompozytowych na legarach odbywa się przy pomocy specjalnych łączników. Wykorzystane wkręty są idealnie zamaskowane przez maskownice. Tam gdzie deski łączą się ze sobą, trzeba pamiętać, że każda z nich powinna być trzymana na legarze, przez osobny łącznik.
Na koniec, gdy wszystkie deski są już ułożone, docinamy ich krawędzie i instalujemy listwę maskującą. W ten sposób pozostawiamy złudzenie, że taras został wykonany z desek drewnianych. Taras z kompozytu wygląda bardzo efektownie.

Bez wylewki betonowej

Taras wyłożony deskami kompozytowymi może być też zrobiony od podstaw, czyli na powierzchni bez wylewki betonowej. Wtedy, na trawie, wystarczy tylko wykonać odpowiednie słupki betonowe, na których opierać się będą częściowo legary. Dobrze zamontowane elementy tego typu tarasu powodują, że jest on idealny.