Budowa domu to jedno z największych życiowych przedsięwzięć. Jest to proces, który składa się z wielu etapów i wymaga dopełnienia wielu formalności. Dla niektórych osób prawdziwą zmorą są kwestie formalne, pozwolenia, dokumentacja i reszta papierkowej pracy. Nie warto jednak się tym zrażać – realizując swój plan w sposób metodyczny zapobiegniemy niepotrzebnym stresom. Przy budowaniu własnych czterech kątków najważniejszy jest pierwszy krok. A zatem: od czego zacząć budowę domu?
Sprawdź, od czego zacząć budowę domu
Od czego zacząć budowę domu? To pytania zadaje sobie każdy, kto marzy o własnych czterech kątach. Wiele osób rezygnuje z budowy z obawy przed tym, że kwestie formalne, mogą być zwyczajnie zbyt dużym obciążeniem. Nie należy się tym jednak zniechęcać. Prawo budowalne jest dość przejrzyste i jasno określa czynności, których należy dopilnować podczas planowania budowy.
Podstawową kwestią jest, rzecz jasna, uzyskanie pozwolenia na budowę domu. Takie pozwolenie uzyskuje się w Państwowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego. Dobrze jest nawiązać dobre relacje z Inspektorami – będą oni gościć na budowie niejednokrotnie. Do pierwszego etapu budowy domu, który można określić mianem etapu formalnego, jest odpowiednie zabezpieczenie działki, przygotowanie projektu i specyfiki budynku. Po załatwieniu wymaganej dokumentacji można przestępować do kolejnego etapu budowy, który zazwyczaj polega na przygotowaniu podłoża, ogrodzeniu działki i wylania fundamentów.
Sprawdź, ile kosztuje pozwolenie na budowę
Jak obliczyć koszty budowy i wykończenia domu?
Kiedy już orientujemy się od czego zacząć budowę domu, warto zabrać się za dokonywanie obliczeń mających na celu oszacowanie, ile taka budowa będzie nas kosztować. Tworzenie budżetu może być jedną z trudniejszych spraw, zwłaszcza dla osób, które nie mają żadnego związku z branżą budowlaną. W kwestii finansów zawsze warto konsultować się z architektem oraz kierownikiem budowy.
Oczywiste jest, że kosztów budowy i wykończenia domu nie da się wyliczyć co do złotówki. Można jednak przygotować szacunkowy budżet, którego powinniśmy się ściśle trzymać. Warto też posiadać w zapasie środki na różnego rodzaju nieprzewidziane sytuacje i dodatkowe koszty, o których mogliśmy zapomnieć.
Jak wybrać kierownika budowy?
Wybór kierownika budowy jest kwestią tak istotną jak wybór samego projektu domu. Dlaczego? Ponieważ jest to osoba, na której barkach spoczywa cała odpowiedzialność za zbudowanie solidnego i bezpiecznego budynku, który spełnia wymogi formalne i sanitarne. Osoby, które zastanawiają się od czego zacząć budowę domu powinny skupić się na znalezieniu kompetentnej osoby, która będzie rzetelnie nadzorowała cały proces powstawania budynku.
Kierownik budowy dba nie tylko o kwestie czysto techniczne, ale także pomaga uporać się z dokumentacją, zgodami, pozwoleniami. Jest on odpowiedzialny za to, a by budynek był wykonany w taki sposób, aby nie stanowił on zagrożenia dla jego mieszkańców. Konieczne jest zatem dopilnowanie niezawodności instalacji elektrycznej i gazowej oraz przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych. Na tym właśnie polega praca kierownika budowy.
Od czego zacząć budowę domu? Plan to podstawa
Dobry plan, opracowanie budżetu i osoba, której można zaufać w kwestiach bezpieczeństwa technicznego budynku, to absolutne podstawy do tego, aby móc w sposób spokojny i bezstresowy przejść przez proces budowy domu.
Warto jednak pamiętać, że przy tak dużym przedsięwzięciem mogą pojawić się pewne kwestie, na które nie byliśmy gotowi. Warto zatem przygotować sobie finansową poduszkę bezpieczeństwa, która uchroni nas przed nieprzewidzianymi sytuacjami.
Przeczytaj też, jak sprawdzić czy działka jest budowlana