Długie jesienne i zimowe wieczory to czas, gdy sporo przebywamy w domu. Szukamy więc zajęć, które umilą codzienną rutynę. Wolne godziny warto przeznaczyć na rozwijanie pasji i naukę czegoś nowego. Jeśli mamy smykałkę do rękodzieła, koniecznie dowiedzmy się jak wygląda makrama krok po kroku.
Makrama krok po kroku – co będzie mi potrzebne?
Rozpoczynając przygodę z makramą pierwszym miejscem, do którego powinniśmy skierować kroki będzie pasmanteria. Warto poszukać kameralnej pasmanterii, działającej od wielu lat, gdzie będzie duży wybór produktów do makrami i nie tylko i rozsądne ceny. Unikajmy pasmanterii w dużych galeriach handlowych – przepłacimy dwu, trzykrotnie.
Do wykonania pierwszej pracy techniką makramy musimy zaopatrzyć się w sznurek. Powinien być to specjalny bawełniany sznurek, przeznaczony do makramy właśnie. Z tego surowca powstanie nasze rękodzieło. Niezbędny będzie także drążek lub patyk, podtrzymujący robótkę oraz nożyczki i miarka krawiecka. Makramę wykonujemy rękoma, więc druty lub szydełko będą zbędne.
Skąd czerpać inspirację?
Makrama jest obecnie bardzo popularnym zajęciem, a w czasach mediów społecznościowych ludzie wykonujący tą techniką najróżniejsze dodatki, chwalą się efektami swojej pracy w internecie. Warto więc szukać inspiracji właśnie tam. Co więcej blogerzy i youtuberzy w swoich zamieszczanych w sieci słownych i filmowych instrukcjach zdradzają jak wygląda makrama krok po kroku.
Ponadto w sieci a także w książkach i gazetach poświęconych rękodziełu znajdziemy instrukcje wykonania sznurkowych robótek od tych największych, takich jak kwietniki czy huśtawki, aż po malutkie plecione bransoletki.
Przygotuj stanowisko pracy
Specyfika makramy wymaga przygotowania odpowiedniego miejsca do pracy. Musimy zadbać o to, aby było ono wygodne. Większe robótki będziemy mocować na grubym drążku, czy patyku. Drążek musi być zawieszony w powietrzu, ale nie może być zbyt luźny. Warto ustawić na przykład stojący wieszak, do którego przytwierdzimy drążek za pomocą specjalnych metalowych haków.
Niewielkich rozmiarów robótki możemy tkać na płasko, na przykład na gładkiej tafli stołu. Ich podstawą będzie mniejszy patyk, albo kawałek tekturowej deseczki, z wyciętymi rowkami, przez które będzie przechodzić sznurek. Makramę wyplataną na płasko także trzeba przymocować, najprościej zrobić to za pomocą wytrzymałej taśmy mocującej.
Pierwsza makrama krok po kroku
Kiedy zgromadzimy niezbędne materiały i wzory – czas przystąpić do pracy. I tu musimy pamiętać, aby ściśle przestrzegać instrukcji. Nawet najdrobniejsza zmiana kierunku nici może zepsuć efekt końcowy. Niech nasza makrama krok po kroku powstaje ściśle według wytycznych.
Po pierwsze tniemy sznurek na kawałki. Długość sznurków oraz ich ilość będzie podana w szczegółowej instrukcji. Każdy fragment nici przywiązujemy do drążka lub tekturki tak zwanym węzłem mocującym.
W robótkach makramowych wykorzystuje się także cztery podstawowe rodzaje splotów, są to:
– węzeł mocujący,
– węzeł płaski,
– węzeł spiralny,
– węzeł rypsowy (żeberkowy).
To jaki temat wybierzemy na naszą pierwszą makramę krok po kroku zależy oczywiście od nas. Aby się szybko nie zniechęcić nie warto od razu rzucać się na głęboką wodę i robić skomplikowane poduszki czy huśtawki. Najlepiej rozpocząć od robótek zatytułowanych „dla początkujących”. W instrukcjach ich wykonania znajdziemy szczegółowe opisy typu „makrama krok po kroku”, ale będzie też wyjaśniony sposób wiązania poszczególnych splotów. Wybierając zaś od razu skomplikowane prace, raczej nie możemy liczyć na przypominanie jak się robi podstawowe sploty.
Samo zaplatanie sznurka jest przyjemne i daje dużą satysfakcje z pracy. Pamiętajmy jednak, aby na każdym etapie robótki pilnować by sznurki nie plątały się ze sobą. Cierpliwość zaowocuje własnoręcznie wykonanym kwietnikiem czy łapaczem snów.