Suche powietrze to niejedyny problem, z jakim musimy się zmierzyć w swoich mieszkaniach. Znacznie większym problemem są szkodliwe związki, jakie przedostają się przez otwarte okna wprost z ulicy, a także zarodki pleśni ze ścian czy wentylacji. Są one szkodliwe dla naszego zdrowia i mogą wywoływać czasem bardzo poważne dolegliwości. Receptą na to są oczyszczacze powietrza.
Oczyszczacz powietrza – jak działa?
Urządzenia te mają za zadanie filtrować znajdujące się w pomieszczeniach powietrze. Zależnie od rodzaju mogą wyłapywać bardzo różne, nawet najmniejsze cząsteczki, które szkodzą naszym drogom oddechowym. Najważniejszym elementem tych urządzeń są filtry do oczyszczacza powietrza – w niektórych urządzeniach może być ich nawet kilka, a każdy filtr odpowiedzialny jest za oczyszczanie powietrza z innych zanieczyszczeń. Specjalny wentylator znajdujący się w urządzeniu zasysa znajdując się w pomieszczeniu powietrze, które wydostaje się na powrót przez filtry oczyszczające je z różnych szkodliwych cząsteczek i związków. Tym sposobem oddychamy powietrzem o znacznie lepszej jakości.
Filtry do oczyszczacza powietrza
Skuteczność urządzenia do wyłapywania szkodliwych związków z powietrza zdeterminowane jest przez odpowiedni filtr. Producenci oferują co najmniej kilka rodzajów filtrów, a każdy z nich odpowiedzialny jest za usuwanie innych zanieczyszczeń. W każdym urządzeniu znajduje się filtr wstępny, który ma postać drobnego, metalowego sitka – jego zadaniem jest wyłapywanie większych zanieczyszczeń takich jak drobinki kurzu, włosy czy zwierzęca sierść. Aby działał sprawnie, to należy go systematycznie myć i usuwać z niego zebrane drobinki. Nie ma natomiast potrzeby, aby go wymieniać. Pozostałe filtry najczęściej wymagają regularnej wymiany.
Rodzaje filtrów do oczyszczacza powietrza
Oprócz filtrów stałych w urządzeniu mogą być także zastosowane dodatkowe filtry do oczyszczacza powietrza. Jest to na przykład filtr węglowy, który jest grubą tkaniną, na której znajdują się warstwy węgla aktywnego. Dzięki temu, że ma on porowatą strukturę, to odznacza się także świetną adsorpcją. Z jego pomocą usuniemy z powietrza takie zanieczyszczenia jak zarodki pleśni, cząsteczki metali ciężki czy związki znajdujące się w dymie papierosowym oraz smogu. Inne filtry do oczyszczacza powierza to na przykład filtry HEPA. Składają się one mikroskopijnych włókien polipropylenu i również są bardzo skutecznie w wyłapywaniu zanieczyszczeń.
Z czego filtrują powietrze? Usuną nawet najdrobniejsze związki z pyłów smogowych, bakterie i alergeny. Tego rodzaju filtry do oczyszczacza powietrza mogą także różnić się swoją wydajnością i podobnie jak węglowe wymagają regularnej wymiany. Jeszcze innym rodzajem są na przykład filtry jonowe. Ich zadaniem jest nie tylko filtrowanie powietrza ze szkodliwych związków, ale również jonizowanie. Jonizowane powietrze ma pozytywny wpływ na nasz organizm i samopoczucie, dlatego tego rodzaju filtry również cieszą się dużą popularnością.
Jak wybrać filtry do oczyszczacza powierza?
Jak widać dostępnych jest ich co najmniej kilka rodzajów, a ich różnice polegają przede wszystkim na wydajności. Ponadto im lepsze i bardziej skutecznie filtry do oczyszczacza powietrza, tym zazwyczaj także droższe. Niemniej warto przede wszystkim dobierać je adekwatnie do swoich potrzeb oraz preferencji. Warto jednak pamiętać o tym, że całkowicie sterylne powietrze nie powinno być naszym zamierzeniem, ponieważ nie wpływa to zbyt dobrze na nasz układ odpornościowy. Na pewno jednak są dużym ułatwieniem dla alergików.
Artykuł powstał we współpracy z https://filterbank.pl/