Tenis to sport, który ma wielu fanów. Mnóstwo osób śledzi poczynania sportowe Agnieszki Radwańskiej, popularnej ostatnimi laty Igi Świątek czy Wojciecha Fibaka. Nie dziwi więc fakt, że zarówno młodsi jak i starsi, pragną stawiać takie same kroki jak oni i trenować ten – nie ukrywajmy – niełatwy, a przy tym stosunkowo ekskluzywny sport. Efektem rosnącej popularności tenisa jest coraz większa liczba kortów tenisowych w naszych miastach. Korty okazują się być dla inwestorów i właścicieli obiektów sportowych, świetną formą inwestycji. Jak zatem wygląda ich budowa? Śpieszymy z wyjaśnieniem. Koniecznie zostańcie z nami do końca, jeżeli interesuje Was budowa kortów tenisowych!
Kroki milowe podczas budowy kortu tenisowego
- Nawierzchnia
Korty tenisowe należą do boisk o nieco bardziej specyficznej niż inne, budowie. Składają się one z kilku warstw, które to mają bezpośredni wpływ na finalny koszt całej inwestycji, ale również na to, na jaki rodzaj gry będzie można sobie w przyszłości pozwolić na danym boisku do tenisa o określonej nawierzchni. Z tej właśnie przyczyny, pierwszą decyzją jaką podejmuje się zanim w ogóle rozpocznie się budowa kortów tenisowych jest wybór odpowiedniej nawierzchni. Z czego można wybierać? Najbardziej popularne powierzchnie to:
- dedykowana wolnej grze mączka ceglana,
- najlepsza do średniej gry powierzchnia akrylowa,
- idealna do gry szybkiej sztuczna trawa bądź specjalistyczna wykładzina.
- Krycie
To, czy kort tenisowy będzie kryty czy też nie, to kolejna decyzja, przed którą stają budujący go inwestorzy. Ten etap jest bezpośrednio powiązany z etapem pierwszym, czyli wyborem nawierzchni. Niektóre nawierzchnie nie mogę być nie przysłonięte od góry i ich krycie jest obowiązkowe.
Budowa kortów tenisowych – boiska otwarte
Otwarte korty tenisowe to obiekty sezonowe działające jedynie w okresie wiosenno-letnim. Zwykle są to tzw. boiska ziemne lub boiska pokryte sztuczną trawą, których wymiary – tj. długość i szerokość – wynoszą odpowiednio 34,80 oraz 17,10 metra.
Warto jednak zaznaczyć, że wymiary te odnoszą się jedynie do powierzchni boiska a nie całego obiektu. Planując budowę kortu otwartego warto pamiętać, że cały obiekt powinien być o co najmniej metr z każdej strony szerszy i o co najmniej 3 metry z obu końców dłuższy. Będzie on wówczas zdecydowanie bardziej bezpieczny dla graczy i ewentualnych kibiców.
Czy kort tenisowy otwarty jest tańszy?
Budowa kortów tenisowych otwartych faktycznie jest bardziej budżetową opcją niż budowa kortów krytych. Niemniej jednak ich późniejsza eksploatacja, amortyzacja i konserwacja – przez to, że są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – jest już duża droższa. Warto już na etapie planowania przemyśleć, czy faktycznie pozorne oszczędności na etapie budowy, będą nimi w przyszłości i czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby zdecydowanie się na zadaszenie obiektu, np. przy pomocy hali pneumatycznej.
Zadaszenie kortów tenisowych – na jaki rodzaj się zdecydować?
Zadaszenie kortu do tenisa sprawia, że można z niego korzystać 365 dni w roku, co oznacza, że jest on zdecydowanie bardziej rentowny i zarabia na siebie przez cały rok, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków: mrozu, deszczu, wiatru, upału.
Na jaki rodzaj zadaszenie zdecydować się podczas budowy kortów tenisowych. Mogą to być m.in.:
- wymienione w poprzednim akapicie hale pneumatyczne, o których usłyszycie także jako o balonach tenisowych (można je demontować latem i montować zimą, jeżeli zależy Wam na odkrytym korcie w letnie miesiące),
- hale łukowe.