Co zrobić, by elewacja na naszym domu odzyskała dawny blask?
Data publikacji 31 stycznia 2022Elewacja na każdym domu narażona jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jeśli dodamy do tego kurz, błoto i pozostałości po różnego rodzaju owadach, to po kilku latach traci swój wygląd. Na całe szczęście nie musimy zrywać całej elewacji, by przywrócić jej piękny wygląd. Okresowe mycie i malowanie pozwolą odświeżyć budynek.
Mycie elewacji – jak to zrobić?
Jeśli na naszym domu został położony silikonowy tynk w typie baranka, to możemy bez większych problemów umyć całą elewację ze wszelkich nieczystości. Zabieg ten najlepiej przeprowadzać z wykorzystaniem myjki wysokociśnieniowej. Jeśli nie dysponujemy takim urządzeniem, warto zdecydować się na jego wypożyczenie, bo bardzo mocno ułatwi nam pracę i sprawi, że efekt będzie naprawdę dobry.
W sklepach można kupić specjalne środki do mycia elewacji, które wlewamy do zbiornika w myjce i przeprowadzamy proces czyszczenia. Jak to zrobić? Mycie jest banalnie proste, musimy jednak pamiętać, by wykonywać ten proces od góry do dołu. Zapewni to spływanie nieczystości na nieumyte części elewacji. Pamiętajmy, by końcówka myjki oddalona była od lica budynku o około 40-50 cm. Jeśli będziemy przykładać ją zbyt blisko, możemy uszkodzić tynk, a tego przecież nie chcemy.
Po zakończeniu mycia warto opłukać elewację wodą i gotowe. Całość prac przy średniej wielkości domu nie powinna zająć więcej niż 60-120 minut.
Malowanie elewacji – kiedy warto przeprowadzić taki zabieg?
Malowanie elewacji można przeprowadzić w każdy dzień, ale warto to robić, gdy na dworze panuje umiarkowana temperatura, a dzień jest raczej pochmurny. Do tego celu wykorzystujemy specjalne farby elewacyjne, które kupić można na stronie https://www.adeco.shop/pl/c/Farby-elewacyjne/544. Malowanie możemy wykonać pędzlem lub wałkiem. Zdecydowanie lepszy efekt uzyskamy, jeśli wybierzemy wałek z długim włosiem. Praca nie jest trudna, ale wymaga sporej precyzji.
W trakcie malowania elewacji nie można korzystać z farb wewnętrznych, tylko rozwiązania typu fasadowego sprawdzą się w trudnych warunkach na zewnątrz budynku. Niezależnie od tego, czy malujemy elewację wałkiem, czy pędzlem, warto starannie zabezpieczyć zarówno chodniki z kostki brukowej, jak i całą stolarkę okienną. Dzięki temu unikniemy czyszczenia pozostałości po farbie, które są bardzo trudne do usunięcia. W przypadku zabrudzeń kostki konieczne może okazać się podmienienie zabrudzonych elementów.
Malując elewację wałkiem, dbajmy o odpowiednią ilość farby. Starajmy się prowadzić go z równomierną siłą nacisku, a efekt powinien być zadowalający.