W lutym ogród powoli wybudza się z zimowego letargu. To miesiąc, w którym, stęsknieni za pracami ogrodowymi, ogrodnicy sieją już niektóre nasiona kwiatów, warzyw i ziół. Do wczesnego wysiewu nadają się jednak tylko wybrane rodzaje roślin. Zatem co wysiewamy w lutym oraz jak się do tego zabrać? Jedno jest pewne. Niezależnie czy stawiamy bardziej na funkcję użytkową, czy dekoracyjną wysiewanych roślin, warto poznać odpowiednie gatunki.
Co wysiewamy w lutym, aby podnieść walory estetyczne ogrodu?
Aby korzystać z uroków ogrodu wiosną, warto już teraz o tym pomyśleć. U schyłku zimy można wysiewać rośliny jednoroczne, o długim okresie wzrostu. Dzięki temu ich kwiaty mogą zachwycać swym pięknem już w maju. Należą do nich między innymi: begonia stale kwitnąca, dalia zmienna, petunia ogrodowa, werbena, lobelia, lewkonia, niecierpek i heliotrop. Byliny ogrodowe, wysiewane w lutym, to ostróżka ogrodowa i chaber wielkogłówkowy.
Nasiona kwiatów wysiewamy do skrzynek i umieszczamy w ciepłym i jasnym pomieszczeniu. Podłoże pod uprawę nasion powinno być dobrze nawodnione. Dobrą praktyką jest przykrycie skrzynek przezroczystą folią lub szybą. Zabieg ten ograniczy parowanie wody z podłoża.
Co wysiewamy w lutym – funkcja użytkowa.
• Warzywa.
Drugi miesiąc w roku to najwyższy czas, aby zwolennicy zdrowego odżywiania wyposażyli swoje przydomowe ogródki warzywne. Czołowe miejsce powinny w nim zająć: pomidory, marchew, rzodkiewka, pietruszka i koper. Dobre warunki do wzrostu mają wtedy również wczesne odmiany kapusty, kalafiora i kalarepy, a także sałata, cebula, por i bób.
Do wysiewu stosujemy ziemię kompostową lub specjalne podłoże do nasion. Nasiona wysiewamy do pojemników, przysypujemy ziemią, pokrywamy folią lub szybą i ustawiamy na parapecie. Do domowej produkcji rozsad najlepiej sprawdzi się południowa wystawa okien. Podłoże zraszamy delikatnie wodą o temperaturze pokojowej. Najlepiej użyć w tym celu ręcznego opryskiwacza ogrodowego z regulacją strumienia.
• Kiełki.
Doskonałym uzupełnieniem diety bogatej w witaminy i minerały są kiełki warzyw. Dodajemy je do kanapek, sałatek oraz stanowią wspaniałą dekorację dań. Nie wszystkie nasiona warzyw nadają się jednak do spożycia. Co wysiewamy w lutym i jest jadalne? Kiełki brokuł, rzodkiewki, rzeżuchy, soi, soczewicy, słonecznika oraz rzodkwi. Umieszczamy nasiona w naczyniu przykrytym gazą. Możemy też wykorzystać do tego celu specjalną kiełkownicę. Naczynie stawiamy w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Codziennie pilnujemy, aby podłoże było cały czas lekko wilgotne. Po kilku dniach powinny pojawić się kiełki.
• Zioła.
Druga połowa lutego jest idealnym czasem na wysiew pierwszych ziół. Dzień jest wtedy na tyle długi, że rośliny mają zapewnioną odpowiednią porcję światła dziennego. Aby móc korzystać z dobrodziejstw świeżych ziół, możemy zorganizować ich domową uprawę na słonecznym parapecie. W naszym ziołowym ogródku może zamieszkać w pierwszej kolejności estragon, rozmaryn czy szałwia lekarska. Nieco później rozpoczynamy produkcję bazylii i majeranku.