Pompa ciepła – nowoczesny system ogrzewania w domach
Data publikacji 25 listopada 2024
Nie tak łatwo wybrać system ogrzewania do domu. Szczególnie jeżeli weźmie się pod uwagę istniejące możliwości. Wśród nich znaleźć można pompy ciepła, które można założyć w nowo powstających domach, ale także tych, które już istnieją. Czy jest to opłacalna inwestycja? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie, aby wybrać najkorzystniejszy wybór, który będzie w stanie także zwrócić się po latach użytkowania.
Dofinansowanie na pompę ciepła
Pompa ciepła w Lublinie to spora inwestycja. Koszt uzależniony jest od rodzaju pompy, jak również prac montażowych, które będzie trzeba wykonać. Otrzymując kosztorys takich prac łącznie z zakupem pompy ciepła, nie można zapomnieć o bardzo ważnej rzeczy. Istnieje możliwość zuzyskania dofinansowania do takich urządzeń. Wystarczy założyć pompę ciepła, aby móc w przyszłości liczyć na zwrot częściowych kosztów. Kwota dofinansowania uzależniona jest od wielu czynników, ale w ten sposób będzie można obniżyć finalną cenę zakupu. Dofinansowanie pochodzi z programów Unii Europejskich (m.in. „Czyste Powietrze), które wynieść może nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jeżeli konsument jest zainteresowany zakupem takiej pompy oraz chciałby poznać szczegóły na temat dofinansowania, może poszukać wiadomości w internecie lub też zwrócić się bezpośrednio do firm, które zajmują się montażem takich urządzeń. Dane jednej z takich firm można znaleźć na stronie https://www.pelsun.pl/pompy-ciepla.
Perfekcyjne urządzenie do ogrzania domu
Wybór tak wielu urządzeń sprawia, że każda osoba ma możliwość zyskania perfekcyjnego urządzenia do ogrzewania swojego domu.
Instalatorzy przyjadą i będą w stanie doradzić, który model będzie najkorzystniejszy. Dzisiaj można pompę potraktować jako główne źródło ogrzewania domu, jak również jego uzupełnienie. Wszystko uzależnione jest od potrzeb użytkowników. Dlaczego warto pomyśleć o zakupie pompy ciepła? Ponieważ ma się do czynienia z ekologicznym źródłem ciepła, co też pomoże poprawić m.in. jakość powietrza. Działanie tego urządzenia nie powoduje emisji żadnych szkodliwych spalin. Do tego działają one dzięki odnawialnym źródłom energii (OZE). Ciekawostką jest to, że takich pomp można używać nie tylko do ogrzewania domu, ale również do podgrzewania użytkowej wody. Dodatkowo, jeżeli będzie taka potrzeba, pompa może również ochładzać powietrze, co też z pewnością chętnie zostanie wykorzystane przez użytkowników w okresie letnim. Wystarczy tylko włączyć odpowiednie ustawienia, aby we własnym domu móc cieszyć się większym komfortem.
Co należy wiedzieć o pompach ciepła?
Te ekologiczne systemy ogrzewania nie służą do produkowania energii. Są one tak skonstruowane, że dają możliwość pozyskania energii z określonych źródeł. Może to być woda, grunt lub powietrze. Są bardzo wydajne. Odpowiednio dopasowane, są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie całego budynku na ciepło. Pompa ciepła to tak naprawdę trzy najważniejsze elementy:
-
źródło energii cieplnej – z reguły znajduje się na dole. Urządzenie czerpie (jak było powiedziane już) z gruntu, wody lub powietrza;
-
pompa – jej działanie sprawia, że energia cieplna zamieniana jest w coś, co jest rozprowadzone do całego systemu;
-
górnego źródła – instalacji grzewczej, która może występować pod postacią ogrzewania płaszczyznowego. Aczkolwiek istnieje również możliwość zastosowania grzejników.
Jeżeli ktoś nie wie, czy taka pompa ciepła w jego przypadku będzie opłacalna, zawsze ma możliwość zapytania. Zawsze będzie można sprawdzić, czy jest to urządzenie dopasowane do potrzeb jego budynku.
Artykuł sponsorowany