Tanie budowanie domu – jak zaoszczędzić na kosztach budowy?
Data publikacji 30 grudnia 2020
Dom jest marzeniem wielu osób. Niestety dla równie wielu na zawsze pozostanie niespełnionym marzeniem, na które zawsze będzie brakowało środków finansowych. Czy tanie budowanie domu jest możliwe? Jak zmniejszyć koszty budowy i spełnić swoje największe marzenie?
Działka też jest kosztem
Planując budowę domu uwzględniamy koszty materiałów budowlanych, projektu, czy robocizny, zapominamy jednak o zakupie działki, który również jest dużym wyzwaniem finansowym.
Znalezienie taniej działki nie jest łatwe. Nie jest jednak niemożliwe. Działki w miastach oraz prestiżowych dzielnicach mają wysokie ceny. Warto rozejrzeć się za lokalizacją, która na pierwszy rzut oka może wydawać się mniej atrakcyjna.
Działki, które znajdują się za granicami miasta lub na obrzeżach miast często mają niższe ceny. Warto również rozejrzeć się za działką, która jest nieuzbrojona. W takiej sytuacji konieczne jest zorientowanie się czy istnieje możliwość podłączenia mediów, i jaki jest koszt wykonania przyłączy.
Metraż ma znaczenie
Tanie budowanie domu polega przede wszystkim na prawidłowym określeniu niezbędnego metrażu. Przeprowadzając się do domu bardzo wiele osób chce mieć dodatkową sypialnię, łazienkę czy pokój gościnny. Okazuje się, że przydałby się również gabinet oraz biblioteka. W rezultacie okazuje się, że zaplanowany dom jest bardzo duży.
Warto wiedzieć, że rezygnacja z jednego pokoju to oszczędność rzędu około 30 tysięcy złotych. Czy naprawdę potrzebujemy dodatkowego pokoju dla gości, którzy przyjeżdżają wyłącznie na święta? Czy dla klasycznej rodziny 2 + 2 konieczne są dwie łazienki?
Prosta bryła
Koszty budowy domu znacznie rosną, gdy dom ma być podpiwniczony. Również dom, którego dach jest rozległy i z wieloma załamaniami nie jest tani. Tani w budowie dom ma prostą konstrukcję, dach dwuspadowy oraz małą ilość okien czy lukarn.
Optymalnym rozwiązaniem jest osadzenie domu na planie kwadratu lub prostokąta. Tak zaplanowany dom może być nie tylko bardzo wygodny, ale również elegancki i gustowny. Jednocześnie jest to dom ekonomiczny nie tylko w budowie, ale również eksploatacji.
Sposób budowy
Wybierając sposób budowy domu można zdecydować się na powierzenie wszystkich prac wyspecjalizowanej firmie lub skoncentrowanie się na systemie gospodarczym. Każde z tych rozwiązań ma zalety, jak i wady.
Budowanie systemem gospodarczym jest o wiele tańszym rozwiązaniem. Jego wadą jest jednak konieczność poświęcenia dużej ilości czasu na kontrolę postępu prac, szukanie nowych wykonawców do każdego etapu budowy oraz konieczność samodzielnego wyszukiwania materiałów ich zakupu oraz transportu.
Tanie budowanie domu systemem gospodarczym może trwać wiele dłużej niż przy zleceniu budowy firmie, która zajmie się wszystkim od A do Z.
Rozciągnięcie czasu budowy ma również swoje zalety. Jest to czas, który można wykorzystać na gromadzenie niezbędnych środków finansowych.
Zlecenie budowy firmie budowlanej jest propozycją dla osób, które nie są w stanie zaangażować się czasowo w budowę. W tej sytuacji praca nad budową będzie polegała wyłącznie na kontrolowaniu postępu robót budowlanych.