Kostka brukowa to jeden z najlepszych materiałów do wyłożenia podjazdu, podwórka, ścieżki ogrodowej. Mimo to, sprawia ona kilka trudności. Dziś spróbujemy przyjrzeć się typowym problemom, które mają właściciele działki, na których zagościła kostka brukowa i sprawdzimy, jak sobie z nimi szybko poradzić!
Kostka brukowa zarasta trawą – co robić?
Podłoże wyłożone kostką brukową jest mniej narażone na powstawanie nierówności lub na pęknięcia, jak to bywa w przypadku cementu. Może być też wyjątkowo estetyczne, szczególnie, gdy ułożymy kostkę w odpowiedni wzór i wybierzemy kolor korespondującymi z elewacją i elementami architektury ogrodowej oraz z roślinnością znajdującą się na działce. O kostkę trzeba jednak dbać. Jednym z największych problemów, które sprawia podłoże z kostki jest zarastanie jej trawą. Szczególnie widoczne jest to w starszych ogrodach, o które od lat już nie zatroszczył się żaden ogrodnik. Źdźbła trawy wyrastające ze szczelin pomiędzy kostkami sprawiają, że podłoże wygląda na zaniedbane. Aby skutecznie zwalczyć ten problem, warto zastosować środki ochrony roślin przed chwastami. Należy też mechanicznie pozbyć się roślin wyrastających spod kostki i zabezpieczyć miejsca, w których mogą rodzic się na nowo poprzez wyłożenie ich piachem, żwirem lub innym spoiwem, które będzie jednocześnie przepuszczalne dla wody.
Kostka brukowa zarasta mchem
Zieleniejąca kostka brukowa często jest wynikiem nadmiernej wilgoci pojawiającej się w jej otoczeniu. Często wynika to z obecności oczka wodnego zlokalizowanego w pobliżu. Remedium na ten problem będzie postaranie się o trawę w okolicach kostki brukowej. Zieleń „wypije” nadmiar wody i sprawi, że problem mchu porastającego kostkę brukową stopniowo będzie się zmniejszał. Zdecydowanie też pomocne będzie zadbanie o dostęp do słońca dla kostki brukowej. Im bardziej zacieniony obszar, tym łatwiej o pojawienie się na nim mchu. Walka z mchem na kostce brukowej może obejmować też nawożenie trawy okalającej kostkę: ważne, aby nawozy zmieniały odczyn gleby do poziomu wyższego niż 6,0 pH. Pomocny może być też olejek eteryczny z pelargonii.
Kostka brukowa podnosi się
Innym typowym problemem, z którym borykają się właściciele terenów wyłożonych kostką brukową jest jej podnoszenie się. Kostka brukowa klawiszuje się, a gdy po niej chodzimy, wyczuwamy, że podłoże porusza się razem z nami. Z czasem problem ten na pewno będzie się pogłębiał i z jednego ruchomego elementu na obrzeżach podjazdu możemy otrzymać całkowicie niestabilne podłoże pełne wystających kostek. To nie jest ani ładne, ani bezpieczne dla użytkownika. Unikniemy tego problemu, gdy ułożymy kostkę brukową na dobrze wyrównanym i utwardzonym terenie. Pojedyncze wypaczone kostki można wyjąć za pomocą dłuta, dokopać się do zaprawy i ją wymienić. Nie trzeba przy tym zrywać całego podłoża. Pamiętajmy też, że do maszyny wodne wysokociśnieniowe znacznie pogarszają rokowania dla żywotności kostki brukowej – doprowadzają do erozji szwów. Dlatego, aby uniknąć problemów ze skutkami zbyt częstego czyszczenia kostki wodą, należy wysypać fugi piaskiem.
Podsumowanie
Na koniec pamiętajmy, aby kostka brukowa służyła nam najdłużej, należy wybierać produkty renomowanego producenta, którego produkty spełniają ustalone normy. Za takiego uchodzi firma Jadar (https://jadar.pl/), która znana jest w naszym kraju jako zaufany dostawca kostki brukowej.